Proč koučink funguje

 

Koučink je vysoce účinnou metodou, a proto je dnes také nejvíce upřednostňovanou metodou osobního rozvoje.

Nepopiratelnou výhodou koučování je, že je plně flexibilní, protože se přizpůsobuje naší individualitě. Koučování  je orientováno konstruktivně do budoucnosti. Pracuje tedy s myšlenkou, že minulost se již jednou stala, důležité je především to, co uděláme a jak se zachováme v budoucnu.  Kouč vždy pracuje s motivací koučovaného a již na počátku vztahu se opírá o myšlenku, že v každém je dostatečný potenciál k úspěchu. Cíl koučinku je pomoci odhalit skryté možnosti a cesty, jak k němu dojít.

Dnes jsme vtaženi do světa plných změn, kterým se máme přizpůsobit. Koučink umožňuje pracovat s těmito změnami, předvídat je tak, že si dokážeme vytvořit plán jednotlivých kroků, na základě kterých dosáhneme toho, co potřebujeme. Tato metoda osobního rozvoje umožňuje svobodný způsob přemýšlení si o vlastních myšlenkách, pocitech s cílem naplnění našich přáních. Dalším pozitivem je rozsah jeho použití, protože ho můžeme využít jako rozvojový nástroj ve firemním prostředí a zároveň jako osobní nástroj rozvoje, pro dosahování našich životních přání.

Obecně mají lidé potřebu s někým sdílet informace, svěřovat se. Právě koučink vytváří prostor pro utříbení si vlastních myšlenek, v kterých člověk není sám, protože vedle sebe má svého kouče.

Častý názor je, že kouč musí být odborník na naše téma. Není tomu tak, „nepoznamenaný“ kouč naším tématem má o to lepší pozici, protože každá jeho otázka vzniká na základě toho, že chce na ni znát odpověď a nevede klienta směrem k řešení, o kterém si myslí, že je to nejlepší. Pokud koučování je cesta k cíli, pak kouč je naším průvodcem. Správný kouč neposkytuje rady, neříká, jak máme dosáhnout svého cíle. Naopak pomáhá s objevováním cest, jak konkrétně změny, naše přání a sny realizovat.

Tato metoda není návodem ke štěstí, ale může nás ke štěstí dovést, pokud my sami budeme chtít. To je základní předpoklad k našemu úspěchu, protože jsme za dosahování změn odpovědní pouze my sami. Koučink je dlouhodobým procesem, kdy výsledkem je ideálně větší životní spokojenost, naplněnost a seberealizace.

Co koučování dalo našim klientům se dozvíte ZDE.

Příklady z naší praxe firemního koučování naleznete ZDE.